Czym charakteryzują się baterie?

Korzystając z urządzeń przenośnych często natrafiamy na informację, że ich działanie będzie najlepsze wtedy, gdy zaopatrzymy się w baterie AAA. Warto więc zadać sobie pytanie o to, czym się one charakteryzują i na co zwrócić uwagę decydując się na ich wybór.

Charakterystyka baterii AAA

O czym informuje nas nazwa baterii AAA? Osoby niewtajemniczone powinny pamiętać przede wszystkim o tym, że przekazuje nam ona przede wszystkim informacje na temat jej rozmiaru. Baterie paluszki AAA są zatem mniejsze od tych, które cieszą się największą popularnością, a ich średnica wynosi mniej więcej 10,5 milimetra.

Niewielki rozmiar ma swoje konsekwencje, mamy więc do czynienia z bateriami, które charakteryzują się niezbyt dużą pojemnością. Przeważnie baterie 3AAA są więc wykorzystywane w tych urządzeniach, które nie wymagają dużego poboru mocy.

Rodzaje dostępnych baterii

Baterie AAA można dzielić na kilka grup. Najbardziej popularne są z pewnością baterie cynkowo-weglowe opisywane jako baterie R03 lub po prostu jako baterie R3. Ten standardowy produkt jest wybierany chętnie przede wszystkim dlatego, że charakteryzuje się przystępną ceną, choć trudno nie dostrzec i tego, że posiada pewne wady. Najpoważniejsza wiąże się z dość słabą wydajnością. Co więcej, jeśli przez jakiś czas nie będziemy ich używać, baterie AAA tego typu same ulegną zniszczeniu.

Jeśli zatem zależy nam na rozwiązaniu bardziej wydajnym, lepszą opcją wydaje się postawienie na baterie alkaiczne opisywane też jako baterie LR03. Tu wykorzystanie znajduje wodorotlenek potasu, a co za tym idzie, mamy do czynienia z większą gęstością energii. Bateria ma większą pojemność, jest znacznie bardziej wytrzymała, a przy tym wykazuje się odpornością na zmienne warunki atmosferyczne.