Jak technologia wpływa na wydajność baterii?

Choć baterie paluszki AAA na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, ich cena może różnić się diametralnie. Wiele osób jest przekonanych o tym, że różnice wynikają przede wszystkim z tego, że za produkcję baterii odpowiadają kolejne firmy, a te cieszą się lepszą lub gorszą opinią. Warto jednak pamiętać o tym, że istnieje co najmniej jeden dodatkowy czynnik przesądzający o cenie, jaką posiadają baterie R3 oraz modele oznaczone innymi kombinacjami cyfr i liter. Jest nim technologia ich przygotowywania.

Przegląd najpopularniejszych modeli

Gdybyśmy mieli wskazać na te baterie AAA, które cieszą się największą popularnością, z pewnością byłyby to baterie cynkowo-węglowe. Tym, co sprawia, że wiele osób nie może wyobrazić sobie innego rozwiązania, jest przede wszystkim ich przystępna cena. Niestety, bateriami tymi warto interesować się przede wszystkim wówczas, gdy zasilamy w ten sposób mało istotne urządzenia. Nie są one przesadnie żywotne, a do tego, gdy nie używa się ich przez pewien czas, mogą ulec zniszczeniu.

Lepszą opcją są więc, z pewnością, baterie niklowo-kadmowe opisywane często skrótem NiCd. Tym, co je charakteryzuje, jest zdecydowanie większa wytrzymałość. Baterie 3A tego typu można stosować także w niższych temperaturach, nie bez znaczenia jest zaś i to, że mamy w ich przypadku do czynienia z modelami zdatnymi do użytku nawet po kilku latach od zakupu.

Baterie alkaiczne – czy warto?

Baterie alkaiczne oznaczane jako RL03 to te, które wykorzystują do swojego działania wodorotlenek potasu. Ten zapewnia znaczną gęstość energii, a co za tym idzie, mamy do czynienia z wydajnymi rozwiązaniami. Ich pojemność jest większa niż wszystkich innych opisywanych do tej pory modeli, możemy też liczyć na odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Pewnym minusem tego rozwiązania może się jednak okazać jego dość wysoka cena.