Lista rozwiązań z zakresu BHP, bez których trudno dziś funkcjonować w zakładzie pracy, jest coraz dłuższa. Coraz częściej goszczą przy tym na niej rękawice ochronne. Te można podzielić na co najmniej kilka grup. Podziałem cieszącym się największym powodzeniem jest ten, który uwzględnia materiał, z jakiego są wykonane rękawice. Coraz częściej wspomina się jednak również o ich przeznaczeniu silnie akcentując to, że nie wszystkie rękawice robocze skórzane są wykorzystywane jednakowo chętnie w każdej branży.
Specyfika rękawic antyprzecięciowych
W wielu miejscach pracy nie ma możliwości uniknięcia kontaktu z bardzo ostrymi narzędziami. Korzystanie z nich wydaje się czymś oczywistym, pociąga jednak za sobą ogromne ryzyko. Rękawice antyprzecięciowe nie są więc po prostu rozwiązaniem chroniącym dłonie pracownika. Korzystanie z nich przyczynia się również do tego, że osoby sięgające po nie czują się pewniej na stanowisku pracy. Wiedzą, że zapewniana jest im najlepsza możliwa ochrona, mogą więc koncentrować się na swoich obowiązkach zawodowych, a nie na zastanawianiu się nad tym, czy nie grozi im niebezpieczeństwo.
Czym są rękawice antystatyczne?
Rękawice antystatyczne również są przykładem tych, które systematycznie zyskują na znaczeniu, choć mają nieco inne zastosowanie. Przeważnie powstają z niepylącej przędzy nylonowej. Zwykle mają też w sobie domieszkę miedzi albo węgla. Stosując je można zapobiec sytuacji gromadzenia się ładunków elektrycznych poniżej określonego poziomu, a co za tym idzie ? nie trzeba obawiać się, że mogą pojawić się problemy z ich odprowadzeniem. W przeciwieństwie do rękawic antyprzecięciowych rękawice antystatyczne są zabezpieczeniem dla sprzętu i komponentów, z którymi się pracuje przed statycznymi ładunkami elektrycznymi.