Prowadzisz własny biznes i kompletujesz nową flotę? Pewnie zastanawiasz się, co wybrać – nowy, czy wypożyczony samochód? Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na to drugie rozwiązanie. Dlaczego? O tym, czy opłaca się wypożyczalnia samochodów dowiesz się z naszego artykułu.
Jakie są różnice między wynajmem a kupnem auta – wady i zalety
Zanim odpowiesz sobie na pytanie, na co lepiej się zdecydować – na nowy, czy wypożyczony samochód, w pierwszej kolejności poznaj zalety i wady każdego z dostępnych rozwiązań. Jeśli masz wątpliwości związane z korzyściami podatkowymi wynikającymi z zakupu lub wynajmu auta – skontaktuj się z księgową, która pomoże Ci dopasować korzystne podatkowo rozwiązanie.
Zakup pojazdu ze środków własnych
Zakupu pojazdu ze środków własnych firmy nie można nazwać inwestycją. Szacuje się, że już w ciągu 2 pierwszych lat użytkowania nowego pojazdu, traci on na wartości niemal 50%. Nawet chęć dalszej odsprzedaży wycofuje jedynie tylko część środków. To właśnie dlatego, wiele firm woli zdecydować się na leasing, lub najem, który może też odliczyć od podatku VAT. Czy warto kupić auto na firmę? Oceń sam!
Zalety zakupu auta na własność:
- Jest to mienie firmy, którym dowolnie rozporządzasz
- Masz wpływ na nieograniczone możliwości konfiguracji auta
- Nie ogranicza Cię limit kilometrów
Wady zakupu auta na własność
- To inwestycja z pewną stratą
- Musisz liczyć się z jednorazowym, dużym wydatkiem
- Nie możesz odliczać go co miesiąc od podatku
- Na Tobie spoczywa konieczność serwisowania
- Jeśli Twoja firma będzie miała problemy finansowe, pojazd służbowy może zostać zajęty przez komornika
Wynajem długoterminowy na firmę
Długoterminowe wypożyczenie samochodu jest jedną z opcji, które pomogą Ci uniknąć jednorazowego, wysokiego nakładu środków własnych związanych z zakupem auta. Najem na firmę to idealny model umowy dla osób, które nie mają zdolności kredytowej w banku lub nie chcą obciążać się oprocentowanym kredytem czy leasingiem. Umowa jest bardzo elastyczna a raty abonamentowe – przystępne – uzależnione od rodzaju wynajętego auta, a także od zadeklarowanego limitu kilometrów. Poniżej znajdziesz zalety i wady takiego rozwiązania – oceń sam, czy opłaca się wypożyczalnia samochodów.
Wynajem samochodów zalety
- Ratę abonamentową możesz co miesiąc odliczyć od podatku VAT
- Masz swobodny wybór wielu modeli aut – od ekonomicznych do luksusowych
- Problemy z serwisowaniem Cię nie dotyczą – masz dostęp do wielu, autoryzowanych placówek
- Nie musisz mieć zdolności kredytowej, by cieszyć się z możliwości swobodnego poruszania się nowym pojazdem
Wady wynajmu samochodów
- Ogranicza Cię limit kilometrów – jeżeli go przekroczysz, zostaną doliczone dodatkowe opłaty za każdy następny kilometr
- Nie masz nieograniczonych możliwości personalizacji samochodu – wybierasz te z oferty wypożyczalni
- Samochód nie jest Twoją własnością, co wiele firm uważa jednak za zaletę
Jak widzisz, jest więcej zalet niż wad, jakimi charakteryzuje się wynajem aut. Jakie koszty się jeszcze związane z taką formą finansowania? W ramach umowy abonamentowej masz zapewniony serwis i polisę – Ty płacisz za paliwo i utrzymanie pojazdu w czystości. Co więcej – nie tracisz na wartości samochodu, a po zakończonej umowie możesz go wykupić, zrezygnować z kontynuowania najmu lub zdecydować się na inny, nowszy model.
Jeżeli interesuje Cię wynajem długoterminowy aut – zapoznaj się z naszą ofertą dla firm. Wypożyczalnia samochodów Carnet oferuje szeroki wybór nowoczesnych pojazdów, które bez problemu dopasujesz do potrzeb własnych i charakteru prowadzonej przez Ciebie działalności.