Panele na ścianę i ich charakterystyka

Szukając ciekawego rozwiązania aranżacyjnego, który odmieni sposób postrzegania sypialni lub salonu, warto postawić na accent wall. Ten angielski termin oznacza wyróżnienie jednej ze ścian poprzez udekorowanie jej w nieoczywisty, oryginalny sposób.

Accent wall można wykonać korzystając z oryginalnych tapet i nietypowych kolorów farb. Od niedawna dużą popularnością cieszą się jednak również panele ścienne 3D – odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwe do ułożenia i na tyle atrakcyjne cenowo, aby ich zakup nie był problematyczny.

Czym są właściwie panele ścienne?

Panele na ścianę 3D to specjalny rodzaj płytek, który od tych bardziej klasycznych odróżnia obecność ozdobnego, wypukłego motywu. Wzór zwykle się powtarza, dzięki czemu może płynnie przechodzić z jednej płytki na kolejną. To właśnie zastosowanie tego rozwiązania zapewnia dekoracyjną strukturę, z której słyną panele 3D na ścianę.

Co ciekawe, osoby decydujące się na wykorzystanie paneli na ścianę w praktyce nie muszą stawiać przed sobą niepotrzebnych ograniczeń, bo mamy do czynienia z rozwiązaniami, które można układać nie tylko w pionie i poziomie, ale również po skosie.

Panele ścienne – dostępne materiały

Panele dekoracyjne 3D charakteryzuje duża różnorodność. Ta odnosi się z resztą nie tylko do zastosowanego wzornictwa i kolorystyki. Warto zwrócić uwagę również na to, że panele 3D powstają z wykorzystaniem różnych materiałów. Największą popularnością cieszy się mająca wygląd drewna płyta MDF. Panele można jednak tworzyć również z betonu oraz ze słynącego ze swojej odporności na uszkodzenia kompozytu. Modne są także panele gipsowe, dodatkowo wzbogacane włóknem szklanym – przyjazne środowisku naturalnemu, bo są nietoksyczne.