Poznaj najważniejsze parametry okien dachowych

Wybierając okna do poddaszy musimy mieć świadomość tego, że poziom naszej satysfakcji z zakupu będzie uzależniony od naprawdę wielu czynników. Owszem, okna dachowe Fakro oraz modele pochodzące z kolekcji innych producentów powinny dobrze wyglądać. Nie mniej ważne jest jednak to, aby korzystanie z nich było komfortowe. One same nie powinny też pogarszać parametrów technicznych budynku, do którego trafiają.

Energooszczędność na pierwszym planie

Gdy mówimy o atutach, jakie powinno posiadać solidne okno dachowe, przeważnie to energooszczędność jest tym, który wysuwa się na pierwszy plan. To właśnie ten parametr ma największy wpływ na wysokość płaconych przez nas rachunków za ogrzewanie.

Dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być więc to, że producent okien dachowych robi jak najwięcej, aby doprowadzić do jego podwyższenia. Informacje na temat współczynnika energooszczędności zwykle są publikowane w katalogach produktowych. Także sklepy starają się, aby dostęp do nich był jak najszerszy.

Sposób otwierania okna i jego znaczenie

Czy to, jak otwierają się okna połaciowe, może mieć znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego modelu? Okazuje się, że mamy do czynienia z kwestią znacznie bardziej istotną niż początkowo mogło się to nam wydawać. Co warte podkreślenia, trudno mówić o sposobie lepszym niż inne.

Dla naszego wyboru kluczowe znaczenie powinno mieć więc to, na jakiej wysokości okno zostało zamontowane. Przyjmuje się, że jeśli jest to wysokość od 80 do 130 centymetrów, nie ma żadnych przeciwwskazań do wyboru górnego systemu otwierania. Pod takim oknem z powodzeniem można też ustawiać meble. Jeśli jednak mamy do czynienia z oknami umieszczonymi dość wysoko – dolny system otwierania będzie nie tylko bezpieczniejszy, ale i bardziej praktyczny.